Știri și evenimente

Lista proiectelor selectate pentru finantare pentru luna (01.11.2015 - 30.11.2015)

EXTINDERE INFRASTRUCTURA DE APA/APA UZATA IN COMUNA SERCAIA, SATUL VAD, JUDETUL BRASOV

FESTIVALULUI NARCISELOR 2016, EDITIA A XVI-A

Organizează în data de 22 mai 2016, cea de-a XVI-a ediţie a Festivalului Narciselor, festival de etnologie şi folclor ce are ca scop redescoperirea, prezentarea şi păstrarea valorilor locale.
     Cu această ocazie, avem deosebita plăcere de a vă invita să luaţi parte la acest eveniment.

MANSARDAREA CLĂDIRII ȘCOLII GENERALE ȘERCAIA

Unitatea Administrativ Teritorială Comuna Șercaia, anunță începerea lucrărilor pentru proiectul Mansardarea clădirii Școlii Generale Șercaia (cod SMIS 53788) finanțat prin PROGRAMUL OPERAȚIONAL REGIONAL 2007 -2013, Axa prioritară 3, Domeniul major de intervenție 3.4, Apel de proiecte pentru fondurile realocate POR conform Deciziei Comisiei C (2013)/9772 finalele din 19.12.2013.

Tinerii din Vad duc mai departe obiceiul „Plugarului”

Sătenii s-au adunat la prânz în centrul localităţii pentru a fi udaţi de tânărul plugar. Stropirea are scopul de a aduce belşugul în gospodărie.

Plugarul din Vad - în expoziție la Muzeul de Etnografie

Muzeul de Etnografie aduce în atenţia braşovenilor, printr-o expoziţie inaugurată ieri, un alt ritual braşovean păstrat din străbuni - „Plugarul" din Vad.

Obicei de primăvară „Plugarul“ de la Vad

Plugarul" este una dintre cele mai vechi tradiţii cu caracter agrar, organizată an de an, în a doua zi de Paşti, în satul Vad.

Plugarul - satul Vad, județul Brașov

Plugarul este un obicei tradițional care se organizează în fiecare an cu ocazia Paștelor Ortodoxe.