Meniu Închide

Situare și modalități de acces

Comuna Şercaia este situată în judeţul Braşov, pe şoseaua naţională DN1 (E68), între Braşov şi Sibiu, la circa 14 kilometri, spre est de municipiul Făgăraş şi la circa 56 de kilometri, spre vest de municipiul Braşov.
Şercaia este punctul terminus al drumului naţional DN73A, care face legătura între localităţile Predeal si Şercaia. Plasarea aceasta reprezintă o mare oportunitate pentru comună, aflându-se sub influenţa unui important centru de dezvoltare al ţării (este vorba despre Municipiul Braşov).
Localităţile aflate în imediata învecinătate sunt: Persani, spre est, Vad spre sud, Mândra spre vest, Hălmeag, spre nord-vest, Părău, spre nord-est.
Şercaia este constituită din 2 părţi delimitate de elementul natural reprezentat de valea râului Şercaia. La est de acesta se află cartierul săsesc al aşezării, numită de către locuitorii celeilalte părţi „în sat”, ceea ce sugerează că nucleul iniţial al aşezării actuale s-a situat aici.
Din punct de vedere administrativ, Şercaia este o localitate administrativă de rangul II, fiind compusă din următoarele unităti administrative: Şercaia – satul de reşedinţă, Vad (renumit pentru Poiana Narciselor) si Hălmeag (unde se află una dintre cele mai vechi biserici din Transilvania).